29 листопада 2024 року в Український кризовий медіа-центр команда Центру реадаптації та реабілітації “Ярміз” презентувала результати піврічної роботи в рамках проєкту «Стійка родина – сильна країна», реалізованого за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Проєкт спрямований на підсилення спроможності громад, системний і безперервний психосоціальний супровід військовослужбовців, ветеранів, а також членів їхніх родин. Формування стандартів якісного надання послуг родинам військовослужбовців, ветеранів та профілактику емоційного вигорання серед фахівців допомагаючих професій, шляхом підсилення компетентності та обізнаності в темах родинного консультування.
Світлана Бойко, керівниця проєкту, зазначила, що проєкт зосереджений на підтримці пар військовослужбовців та ветеранів, підвищенні компетенцій психологів сімейного напрямку і розробці методичних матеріалів. «Хочу подякувати команді проєкту за таку велику та важливу роботу, подякувати партнерам і Міжнародному фонду «Відродження» за довіру та підтримку».
Ольга Гальченко, представниця Міжнародного фонду «Відродження» зазначила, що держава, суспільство мають розуміти, наскільки їм пощастило, що в Україні існують такі громадські організації, як Центр ЯРМІЗ, готові надати підтримку родинам військових. «Для Фонду гордість і честь мати можливість допомагати вам в тому, що ви робите, – сказала пані Ольга. – Ми недостатньо говоримо про родини, недостатньо приділяємо уваги питанням родин, які чекають, родинам, які втратили, родинам, які хвилюються щодня і щохвилини і чекають звістки. І таких родин дуже багато. Якщо про реінтеграцію, повернення ветеранів, ветеранок вже говорять в повний голос, проте основна робота в цьому питанні лягає саме на плечі родин – дуже часто вони залишаються сам-на-сам. Родини потребують підтримки, рішень і розуміння з боку суспільства.
Українській державі дуже пощастило, що в суспільстві є такі організації як «Ярміз», що є громадянська спільнота, які готові брати на себе складні питання, підхопити ці родини, допомогти, проконсультувати, надати психологічні та інші послуги, які потребує родина. Ми, як Фонд, плануємо підтримувати такі проєкти».
Запрошений гість, Олександр Чаморсов, ветеран, головний психолог Гарячої лінії кризової підтримки Українського ветеранського фонду Мінветеранів, підтвердив, що після повернення військового з фронту перші виклики по його адаптації до цивільного життя лягають саме на найближчих – партнерку, дружину. Захисник або захисниця повертаються перш за все в сім’ю або до свого партнера чи партнерки і це перше місце, де їх приймають, і перші виклики, які подружжя отримує. «Я бачу звернення на лінію підтримки, від дружин або захисників чи захисниць і бачу ту кількість проблем, з якими вони стикаються. Наша лінія працює цілодобово, приймають звернення 14 психологів. Деякі з них проходили тренінг в Центрі ЯРМІЗ, і я маю надію, таке навчання зможуть пройти якомога більше спеціалістів, у тому числі і я».
Наталія Мартіросова, психологиня, менеджерка Центру ЯРМІЗ розповіла детальніше про навчання психологів:
«Цей напрям перевищив наші очікування, адже за перший тиждень реєстрації на тренінг ми отримали понад 200 заявок з 21 області України, як із міст-мільйонників, так і з маленьких містечок, також були запити з країн Європи. Це наглядно продемонструвало, наскільки великий попит на таке профільне навчання і лишається ще багато спеціалістів, які потребують доступу до цих знань».
Софія Терлез, клінічна психологиня, парна й сімейна терапевтка, співавторка тренінга та посібника у своїй відеопромові наголосила:
«Якщо є можливість прикластися до того, аби якась окремо взята сім’я почала розуміти одне одного краще, аби люди із сварок могли виходити переможцями з двох сторін, які розуміють та підтримують одне одного, мені видається, що тоді ми можемо дійсно сказати що ми перемогли».
Марія Олійник, психологиня, співавторка та ведуча тренінгу, розповіла як відбувалася супервізійна підтримка психологів після завершення навчання.
«Під час тренінгу ми намагалися розглянути усі типові кейси і дати психологам вдосталь практичних завдань, проте їх особистий досвід роботи «в полях» важить надзвичайно багато. Ось чому ми додали супервізію, щоб пролонгувати навчальний процес уже на особистих кейсах спеціалістів».
Альона Сидоренко, старший офіцер відділу психологічного супроводу УППП ГУ ППП ЗСУ – учасниця тренінгу: «Це був дуже потужний тренінг, дуже класні спікери, яких я дуже поважаю за їхню фаховість та компетентність. Я поспілкувалася із колегами, і всі вони підтвердили, що це навчання надало надзвичайно цінні знання по сімейному консультуванню, яких якраз не вистачає. Адже більшість проблем психологічного характеру в армії – це саме конфлікти через те, що люди довгий час не бачаться і віддаляються один від одного. Мені, як терапевту, тренінг дав більше розуміння цих проблем, потужні інструменти та класні техніки, щоб успішно з ними працювати».
На конференції були представлені результати дослідження, яке показує професійний рівень психологів перед тренінгом і після навчання.
Мар’яна Миколайчук, доцентка кафедри психології та психотерапії Українського католицького університету, сімейний системний терапевт та Мар’яна Стульківська, психологиня, докторантка папського Салезіанського Університету в Римі зазначили, що результати продемонстрували високу ефективність навчання. Після тренінгу у фахівців зросла готовність та ентузіазм працювати з парами військових та ветеранів, знизилася тривожність щодо роботи з ескальованими парами, зросло вміння діагностувати, робити психоедукацію тощо.
Марина Сириця, психотерапевтка, директорка Центру ЯРМІЗ представила розроблений методичний посібник з особливостей парного консультування родин військовослужбовців та ветеранів:
«Щиро радію, що нам вдалося реалізувати цей проєкт, вдячна нашій великій команді, яка повірила в цю ідею. Не секрет, що довгий час з початку війни за моменту її повномасштабного розгортання психологи працювали майже інтуїтивно на тих знаннях, які мали, адже ні у нас, ні у інших країн не було чітких і конкретних рекомендацій. Ми самотужки досліджували літературу, збирали до купи власний досвід та досвід колег-експертів і змогли створити відсутні донині програми з ефективного консультування та супроводу саме пар і родин військовослужбовців та ветеранів».
Наталія Умеренкова, психотерапевтка, співавторка тренінгу та посібника, очільниця ГО «Громадський рух «Жіноча сила України», доповнила презентацію посібника своїм коментарем: «Ми маємо не звичайні стосунки на відстані і нетипову втрату близькості, ми працюємо з так званим ефектом бойового розуму, коли військовий заради виживання умовно вимикає певну емоційну чутливість і в той же час посилює увагу до зовнішніх загроз. Це призводить до колосальних змін у спілкуванні пари, і якщо жоден із партнерів не обізнаний у тому, що відбувається, то вони природньо відчуватимуть біль у стосунках. Ці нюанси важливо знати кожному спеціалісту, який працює із родинами військових. Тому едукаційні моменти, які є в посібнику, такі покрокові. Уся наша команда експертів працювала так, щоб це був максимально конкретний, прикладний і, я би сказала, мультифункціональний інструмент не лише для парного консультування, а й для ведення груп та індивідуального консультування».
Психологиня Олександра Рязанова спершу сама була учасницею групи підтримки дружин, які чекають коханих з війни, а потім працювала в цих групах як ведуча, ставши втіленням принципу «рівний рівному».
«60% учасниць повідомили, що робота в групі позитивно вплинула на стан партнера, що означає, що вони змогли успішно впровадити нові знання та навички у спілкування із коханим. 100% учасниць зазначили, що стали краще розуміти своїх потреби у стосунках. 90% учасниць підтвердили, що робота в групі вплинула на стосунки з партнером позитивно. Однією з найбільших цінностей учасниці відзначили атмосферу безоціночної підтримки у групі. Вони почувалися «своїми серед своїх», і терапевтичний ефект мало вже те, що вони опинилися не наодинці зі своєю проблемою, а знайшли спільниць. Учасниці надавали підтримку одна одній та продовжили спілкуватися після завершення зустрічей».
У фінальному слові директорка Центру ЯРМІЗ Марина Сириця зазначила, що має надію зробити проєкти Центру більш доступними, розбудовувати ефективну систему, партнеритися з організаціями і робити цю роботу кваліфіковано, бо наші захисники, захисниці та їх родини мають отримувати кваліфіковану допомогу та відчувати, що їх розуміють, цінують та про них дбають.
Трансляція пресконференції: https://www.youtube.com/watch?v=VQoOMXnEBKk
У рамках проєкту:
- Розроблено методичний посібник «Зв’язок крізь відстань» з особливостей парного консультування родин військовослужбовців та ветеранів.
- Вперше в Україні проведено тренінги з особливостей парного консультування родин військовослужбовців та ветеранів для цивільних і військових психологів, надано 26 годин супервізійної підтримки, проведена дослідницька робота щодо ефективності тренінгів.
- Проведено 2 групи підтримки для жінок та надано 85 парних і 52 індивідуальних психологічних консультацій.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».