Дехто керується такою логікою: «Я — інтроверт, отже групова форма роботи мені не підійде», або ж «мій чоловік ні за що не згодиться на парну терапію, то ж мушу ходити на індивідуальну», ну або «групова веселіше, отже мені туди».
Але варто виходити не з того, які обставини вас обумовлюють, а з того, яку саме проблему ви прагнете розв’язати І вже під конкретну задачу підбирати ефективний інструмент.
Жодний з видів терапії не є кращим чи гіршим за інші Просто вони мають різне на меті.
Коли вам підійде індивідуальна терапія:
Коли ви звертаєтеся до психолога вперше. Для якісного ефекту важливим є побудова довірливих стосунків та ваша максимальна відвертість — на початках цього легше досягти при спілкуванні зі спеціалістом сам-на-сам.
Коли ви відчуваєте високий рівень тривожності, невпевненість та небезпеку навколишнього світу. Перебування у такому вразливому стані — не найкращий момент, щоби «виходити в люди», тому будьте до себе добрі та дійте з мінімальними ризиками.
Коли ви вбачаєте проблему не у поведінці інших людей, а у собі. «Я якась не така» — достатній запит для індивідуальної консультації психолога.
Коли потрібно опрацювати травматичний досвід, яким важко ділитися з іншими.
У яких випадках допоможуть парні психологічні консультації:
Коли ви вже зробили все можливе зі свого боку і вважаєте, що далі для розв’язання проблеми чи конфлікту вам потрібна залученість партнера.
Коли ви вже спробували індивідуальні консультації, і зрозуміли, що проблема не лише в вас.
Коли ви удвох намагаєтеся вирішити якусь зовнішню проблему (покращити інтимне життя, оговтатися після стресових подій, прожити втрату), проте вам не вистачає необхідних знань та кваліфікації.
Групова терапія підійде, коли:
Вас бентежить відчуття ізольованості, — ніби всі довкола живуть повноцінне життя, і лише вам нічого не вдається.
Ви вважаєте себе інтровертом або ж сором’язливим екстравертом. Коли працює група, частину часу можна перебувати не в центрі уваги, а в ролі спостерігача, інколи це легше, ніж бути «як на долоні» під час індивідуальної роботи.
Ви свідомо прагнете обговорити травмуючий досвід із людьми, які теж його пережили, при цьому спираючись на супровід фахівця-психолога.
Також ви завжди можете прийти на індивідуальну сесію та отримати пораду психолога про те, яка саме терапія буде найбільш доцільна у вашому випадку.
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Стійка родина – сильна країна».
Проект «Стійка родина – сильна країна» впроваджується за фінансової підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.