ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД ВЗАЄМОДІЇ ГРОМАДСЬКОГО СЕКТОРУ І ВІЙСЬКОВИХ ЧАСТИН ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ У СФЕРІ ПСИХОЛОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХНІХ СІМЕЙ

Кухарук О., к. псих. н.

ІСПП НАПН України

Сириця М., викладачка

ВІ КНУ імені Тараса Шевченка

Кончиць В., заст. командира з МПЗ

20 ОБСпП ОПБр

ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД ВЗАЄМОДІЇ ГРОМАДСЬКОГО СЕКТОРУ І ВІЙСЬКОВИХ ЧАСТИН ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ У СФЕРІ

ПСИХОЛОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХНІХ СІМЕЙ

Війна, що триває одинадцятий рік між росією та Україною, спричинила загострення кризи психічного здоров’я, як серед військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх родин, так і серед цивільного населення. За оцінками Міністерства ветеранів України, кількість громадян зі статусом “ветеран війни” зросте в чотири рази – приблизно до 5 мільйонів (18% населення нашої країни). Війна в цілому створює суттєві виклики для держави та суспільства, тому підтримка психічного здоров’я стає критичним пріоритетом державної

політики для населення з різними соціальними статусами, набутими під час війни.

Одним з головних завдань для країни в часі війни є підтримки боєздатності Збройних Сил України та загальна стійкість населення країни. Адже, ефективна взаємодія військових частин Збройних Сил України та цивільного сектору є запорукою підтримки соціальної згуртованості, що надає можливість збільшення спроможностей для психологічної підтримки військових з однієї сторони, а з іншої – збільшення обізнаності цивільних щодо

військового досвіду та способів налагодження ефективної комунікації.

З метою реалізації зазначених завдань, формування системного підходу для психологічного супроводу особового складу Збройних Сил України на базі 20-го окремого батальйону спеціального призначення “Україна” Окремої президентської бригади ім. гетьмана Богдана Хмельницького (далі – 20 ОБСпП) за підтримки та у взаємодії з громадським сектором і державними органами влади було реалізовано пілотний проєкт “Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громади” (далі – Проєкт).

Проєкт здійснювався на підставі укладеного Меморандуму між 20 ОБСпП та Благодійною організацією “Благодійний фонд Центр реадаптації та реабілітації “ЯРМІЗ” (далі – БО БФ ЦРР “ЯРМІЗ”) в межах його статутної за 22фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та із залученням волонтерської допомоги. Також у Проєкті брали участь інші зацікавлені сторони [1]. В розробці Проєкту взяли участь цивільні психологи Ольга Кухарук, Марія Олійник, Марина Сириця, а також заступник командира військової частини з морально-психологічного забезпечення майор Володимир Кончиць.

Під час розробки Проєкту були враховані потреби військовослужбовців відповідно до циклів їх службово-бойової діяльності. Основними завданнями Проєкту були визначені: закриття потреби військовослужбовців – Захисників та Захисниць України, а також членів їхніх родин у психологічному супроводі; підготовка й розширення компетентності військових психологів, психологів сімейного профілю, інших надавачів психологічних послуг; налагодження взаємодії з органами місцевого самоврядування; сприяння розвиткові спроможності громад надавати послуги з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки ветеранів та членів їхніх сімей.

Проєкт поєднав шість окремих напрямків, які мали спільні цілі і цінності, заходи яких проводилися паралельно протягом шести місяців 2023 року, а саме:

  • 5-денна програма навчання “Система психологічного супроводу військовослужбовців як базовий фактор формування резильєнтності Збройних Сил” – для діючих військовослужбовців;
  • групові супервізії – для офіцерів–психологів, курсантів Військового інституту КНУ їм. Тараса Шевченка, які навчаються за спеціальністю 053 “Психологія”;
  • розробка методичного посібника “Путівник у сфері ментального здоров’я військовослужбовців в умовах війни” – для підготовки цивільних та військових психологів до роботи з військовими, ветеранами та членами їхніх родин;
  • програма “5 кроків резильєнтності для тих, хто чекає” (супровід дружин / чоловіків, партнерок / партнерів військовослужбовців) – для цивільних психологів;
  • лекції–обговорення юридичних питань – для родин військовослужбовців, демобілізованих військовослужбовців, ветеранів;
  • тренінг “Роль громад та органів державного управління у розбудові держави, дружньої для людей” – для представників органів місцевого самоврядування та інших представників громади.

Такий системний підхід у кінцевому результаті забезпечив створення мережі надійного та безперервного супроводу військовослужбовців та членів 23їхніх родин з подальшим підсиленням адаптаційної спроможності ветеранів під час переходу до цивільного життя.

В ході реалізації Проєкту була відпрацьована система психологічної роботи в часі війни, спрямована на психологічну підтримку військових на всіх рівнях: безпосередня підтримка діючих військових та їхніх родин; навчання та посилення військових та цивільних психологів; налагодження військово-цивільного співробітництва; формування підтримки військових та ветеранів в тилу та налагодження взаємодії.

Детальніше про особливості реалізації кожного напрямку.

Для діючих військових була розроблена і впроваджена п’ятиденна програма навчання молодших офіцерів та сержантів основам психологічної підтримки “Система психологічного супроводу військовослужбовців як базовий фактор формування резильєнтності Збройних Сил”. Основна ідея цієї частини програми полягала в тому, що психологічна підготовка здійснювалася для не-психологів, тобто командирів, молодших офіцерів та сержантів, щоб вони могли розуміти власний стан та стан побратимів і надавати базову психологічну підтримку під час служби за принципом “рівний–рівному”, налагодити механізми перескерування за професійною допомогою у разі потреби. У перспективі, після демобілізації, ті, хто пройшов цю підготовку, зможуть орієнтуватись на роботу у програмах “рівний-рівному” чи інших ветеранських ініціативах, вже маючи основи психологічних знань та досвід підтримки побратимів.

Навчання включало наступні модулі: перша психологічна допомога; первинний скринінг та розуміння найбільш поширених негативних психічних станів; робота в малих групах та групова динаміка; підтримка побратимів; психологічна стійкість в умовах тривалої війни; теми, пов’язані з сімейними стосунками та життєвими цінностями.

Основна ідея цього напряму: “на війні є життя”, тому теми навчань були розширені – від бойового стресу та плекання стійкості до питань взаємодії в підрозділі, мотивації, взаємодії із соціумом та сім’єю та інших дотичних тем. Нам вдалося навчити їх говорити між собою на

важливі та важкі теми, які виникають під час служби.

Всього було проведено навчання для 28 молодших офіцерів та сержантів.

Загальна тривалість навчання – 30 годин. Після завершення офіцери та сержанти відпрацювали набуті знання в практичній роботі з особовим складом. У межах роботи було проведено 10 груп по 4 години із залученням 66 військовослужбовців.

Ще одним напрямом проєкту було навчання для офіцерів-психологів та офіцерів з морально-психологічного забезпечення (далі – МПЗ). Цей напрям включав навчальні модулі за базовими темами психологічної підтримки, 24супервізійну підтримку, яка надавалась для офіцерів-психологів та курсантів–психологів Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка з метою зменшення внутрішніх страхів та підсилення мотивації для продовження служби за посадою в лавах ЗС України. Загалом було проведено 13 групових супервізій, що проводилися онлайн тривалістю 2 години та які відвідало 70 осіб. Запрошеними експертами були діючі офіцери–практики.

На супервізіях розглядалися складні кейси, обговорювалися та відпрацьовувалися практичні інструменти в роботі психолога, а також розглядалися можливі варіанти рішень різних ситуацій. В продовження цієї роботи з офіцерів–психологів було створено команду мобільного реагування під керівництвом Сириці М. та реалізовано заходи декомпресії на базі 20 ОБСпП.

В якості методичного супроводу нашої роботи був укладений “Путівник у сфері ментального здоров’я військовослужбовців в умовах війни” (укладачі Кухарук О., Сириця М. у співпраці з Науково-дослідним центром гуманітарних проблем ЗС України), в якому зібрано і описано більше 40 актуальних на момент публікації джерел, присвячених роботі з військовим досвідом та психологічній підтримці військових [2].

Напрям психологічного супроводу родин будувався на програмі “5 кроків формування резилієнтності для тих, хто чекає” (автори програми М. Олійник та М. Сириця) [3]. Програма включала розробку методичних матеріалів, підготовку та супервізування психологів під час роботи за цією програмою, проведення груп підтримки для партнерок військовослужбовців та їх подальший супровід. До цієї програми залучались, зокрема, партнерки військових із підрозділів 20 ОБСпП, де реалізувались інші напрями проєкту.

Такий формат взаємодії з групою дає можливість знизити напругу та ескалацію в родинах військовослужбовців, підсилити спроможність та розуміння партнерок про особливості змін під час бойового досвіду, профілактувати елементи домашнього насилля в родинах та сприяти укріпленню морально-психологічного стану військовослужбовців, що в подальшому підсилює їх ефективність на полі бою. Було реалізовано 40 зустрічей для 5 груп підтримки (2 групи оффлайн та 3 групи онлайн) для 40 дружин військовослужбовців.

На основі аналізу отриманого досвіду, у співпраці з військовими психологами та офіцерами з МПЗ, зокрема із залученням офіцерів 20 ОБСпП, були розроблені комунікаційні тренінги для представників громад, які включали такі теми, як психоедукація про особливості військового досвіду, основні запити та точки напруги, які можуть виникати під час комунікацій, та можливості для порозуміння [4]. Три блоки занять дали розуміння представникам громади щодо методів ефективної комунікації з ветеранами, профілактики та долання стигматизації, стереотипів та упереджень, особливостей прояву реакцій та постреакцій отриманого потенційно травмівного досвіду під час служби. Залучено 77 представників громад з різних куточків України.

Також для підтримки родин, які мають ускладнений досвід та наслідки війни організовано юридичний супровід лекції-обговорення юридичних питань для родин військовослужбовців, демобілізованих військовослужбовців, ветеранів війни. Лекції відвідало 179 осіб.

Усі напрями програми реалізовувались за тісної співпраці військових (офіцерів-психологів, офіцерів з МПЗ) та цивільних психологів.

Висновки.

Співпраця військових та цивільних фахівців, одночасний розвиток кількох логічно пов’язаних між собою напрямів психологічного супроводу та просвітництва дає можливість взаємно посилити спроможності, формувати систему психологічної підтримки військових та членів їх родин із ефективним та екологічним залученням цивільних, формувати у цивільних реалістичне уявлення про реалії військової служби та особливості взаємодії, створювати безпечне поле для обміну досвідом та майданчик для поглиблення порозуміння. Програма показала, що у неперервному циклі психологічного супроводу військовослужбовців та членів їх сімей у кожного із учасників цього процесу є своя важлива роль і при плідній взаємодії ці ролі можуть бути взаємно підсилені. Системний підхід показав себе ефективним та дієвим. У подальшому виникає потреба сталого втілення та масштабування, а також потреба розвитку та забезпечення більшої взаємодії між всіма сторонами.

Список використаних джерел:

  1. Проєкт «Формування системи психологічного супроводу захисників та їх родин як запорука стійкості громад». URL: https://yarmiz.org.ua/ua/2023/05/21/%d1%84%d0%be%d1%80%d0%bc%d1%83

%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%bd%d1%8f-%d1%81%d0%b8%d1%81%d1%82

%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d0%bf%d1%81%d0%b8%d1%85%d0%be%d0%bb

%d0%be%d0%b3%d1%96%d1%87%d0%bd%d0%be%d0%b3%d0%be-

%d1%81/ (дата звернення: 05.06.2024).

  1. Кухарук О.Ю., Сириця М.В. Путівник у сфері ментального здоров’я військовослужбовців в умовах війни. URL: https://drive.google.com/

file/d/1opvyIpcLk43ULboyRW3PlKlmw3PovlNU/view?fbclid=IwZXh0bgNhZW

0CMTAAAR3dZkGCEKaDOT8d6MwakKTtGawp156BxFKmVxtiTVRQsdUsfY

v_ER-fiY_aem_AfP8ZSbIO5WKpuf0bLbh59WStMd11lIy3q1u3is3cfXlbMHur 27

7ZNEc4NyE3stouONHQEpNWs1vbkdIiuKIX7Cc7C

(дата звернення: 31.05.2024).

  1. Програма «5 кроків резилієнтності для тих, хто чекає». URL: https://yarmiz.org.ua/ua/2023/07/09/7219/ (дата звернення: 31.05.2024).
  2. Результати піврічної роботи в рамках проєкту «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад». URL: https://yarmiz.org.ua/ua/2023/11/02/rezultat/ (дата звернення: 02.06.2024).

 

Матеріал зі збірника наукових доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “ВІДНОВЛЕННЯ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ” з міжнародною участю (Тисовець, 12-14 червня 2024 року)

 

Відновлення ментального здоров’я військовослужбовців : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Тисовець, 12-14 червня 2024 року.
Київ : НДЦ ГП ЗС України, 2024. 90 с.