Результати проєкту з формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин

31 жовтня, у форматі круглого столу, автори програм та учасники проєкту обговорили результати піврічної роботи в рамках проєкту «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад», реалізованого Центром реадаптації та реабілітації «ЯРМІЗ» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».

За словами керівниці проєкту Світлани Бойко, цей проєкт є апробацією системного та неперервного підходу до психологічного супроводу військових та ветеранів: «Такий підхід передбачає, що реінтеграція та реабілітація – тривалий процес, який починається з турботи про психічне здоров’я військового та членів його родини ще під час служби, розвиток системи психологічної підтримки та налагодження взаємодії між військовими та цивільним психологами та підготовчих заходів для громад і органів місцевого самоврядування».

Ольга Гальченко – представниця фонду «Відродження»: «Одним із пріоритетів нашого фонду є допомога, підтримка та розвиток військових та їхніх родин, ветеранів, родин загиблих, зниклих безвісти та військовополонених. Всім цим родинам ми допомагаємо, а саме надаємо підтримку через громадські організації, які надають або сервісні послуги, або допомагають проводити дослідження, або розробляють певні політики на покращення життя ветеранів та ветеранок».

Ольга Кухарук – психологиня, співавторка програм проєкту: «Те що ми спробували зробити цим проєктом, це об’єднати кілька напрямків і напрацювань, які вже були в Центрі «Ярміз» і подивитись яке це може працювати в системі, узагальнити».

Марина Сириця – психологиня, співавторка програм проєкту: «Одна з ключових задач проєкту – почути всіх і передавати запити, поєднуючи це в своєму проєкті. Нам вдалось поєднати напрямок підготовки й супроводу військовослужбовця на певних етапах, вдалося підтримати родини військовослужбовців і вдавалося поєднувати голоси родин і голоси військових, щоб вони нашими проєктами були зрозумілі один для одного».

Володимир Кончицьмайор, заступник командира з МПЗ в/ч А4118: «В Збройні Сили залучена велика кількість людей, які прийшли за покликом серця до захисту батьківщини. Це дуже великий зріз суспільства, який одразу не готовий до служби у війську. Дуже важливі психологічна допомога, навчання командирів – готовність до виконання бойових завдань, психологічна стійкість мають вирішальне значення. Серед військовослужбовців є надвеликий запит для продовження такої роботи і велика потреба в постійному навчанні особового складу».

Ольга Роденко – начальник управління організації надання соціальних послуг та взаємодії з громадськими об’єднаннями Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю: «Фонд на сьогоднішній день має ширші напрями роботи – з жовтня вийшла Постанова КМУ про реалізацію надання соціальної послуги для військовослужбовців та членів їх сімей (прим.: Постанова №1050 від 03.10.2023). Фонд адмініструватиме цю послугу, Міністерство соціальної політики вже провело навчання для таких фахівців і в цьому році буде 5 надавачів соціальних послуг з числа громадських об’єднань, які продовжать роботу в 2024. Наші територіальні підрозділи теж потребують таке навчання, тому ми зверталися до Ярміз – якщо буде така можливість долучати в областях наших фахівців, вони будуть надзвичайно вдячні. Дякуємо за спільну роботу!».

Ольга Мозгова – начальник управління соціального захисту населення: «Такі проєкти вкрай потрібні нашому суспільству. Ми маємо працювати з тим, щоби мати власний ресурс і саме цей проєкт допоміг нам виявити причини наших побоювань, зробити нас більш відкритими, більш фаховими. Цей піврічний проєкт був тільки першим кроком. Ми маємо побудувати свою систему підтримки для того щоб військовослужбовець, коли він іде у військомат, чітко знав, що його родина отримає підтримку, що його тил буде захищений державою. І коли він вернеться, якщо йому знадобиться підтримка, він прийде до людей, які зможуть її надати на належному рівні».

В ході проєкту:

  • 30 офіцерів, залучених у психологічному супроводі військовослужбовців, пройшли програму «Забезпечення складових психічного здоров’я військовослужбовців»;
  • 70 військових психологів – випускників ВІ КНУ пройшли 24 години супервізій;
  • близько 200 осіб з-поміж військовослужбовців та членів їхніх родин долучились до юридичних консультацій;
  • 19 психологів сімейного фаху пройшли навчання за програмою «5 кроків резильєнтності. Для тих, хто чекає» та отримали 16 годин супервізійної підтримки;
  • 40 дружин військовослужбовців долучились до груп підтримки;
  • надано 80 індивідуальних психологічних консультацій;
  • 60 представників органів місцевого самоврядування м. Києва та служб соціального захисту долучились до тренінгу «Роль громад та органів державного управління у розбудові держави, дружньої для людей»;
  • розроблено «Путівник у сфері ментального здоров’я військовослужбовців в умовах війни» (завантажити https://yarmiz.org.ua/ua/putivnik/)
  • оновлено «Практичний довідник рекомендацій для людей цивільних та військових, які отримали інвалідність внаслідок війни» (завантажити https://yarmiz.org.ua/ua/dovidnik/)

Трансляція заходу: https://www.youtube.com/watch?v=vKXvJLKFdXA

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал відображає позицію авторів  і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.