Майже півсотні жінок, що чекають коханих з війни, завершили роботу у групах психологічної підтримки

Впродовж двох місяців жінки з різних куточків України відвідували групи підтримки за програмою «5 кроків резильєнтності. Для тих, хто чекає». Навчання проходило в онлайн та офлайн форматах.

Перші зустрічі були присвячені знайомству жінок одна з одною, з ведучими психологами, обговоренню правил у групах. За словами ведучих груп, жінки військових часто відчувають себе ізольованими, їм немає з ким поділитися своїми почуттями, проблемами. Тож групи підтримки дружин військовослужбовців направлені на формування кола підтримки однодумців, де не буде осуду, а буде турбота, розуміння і, можливо, навіть дружба.

Серед психологів – ведучих групи є дружини, що також чекають своїх партнерів – тож чудово розуміють жінок, їх відчуття, страхи й запити. Власне, вся програма присвячена жінці, яка будує стосунок зі своїм партнером на відстані та прагне краще розуміти себе й свого коханого.

Резильєнтність або життєстійкість, чи життєва гнучкість – саме цій темі приділялась увага на другій зустрічі жінок, які чекають коханих з війни. У групах підтримки учасниці досліджують себе, відносини з партнером, власні цінності та сенси.

Розуміти особливості бойового стресу партнера – дуже важливий аспект у роботі груп, оскільки він дає відповіді на багато питань учасниць. Це один із чинників, через який відбуваються зміни у поведінці коханого – його реакція та навіть звички у побуті також змінюються. Особливості прояву бойового стресу можуть бути підґрунтям для багатьох конфліктів на побутовому чи емоційному рівні, – пояснюють фахівці. Аби відстежувати що саме змінилося (нові реакції на ті чи інші ситуації, звички), учасниці групи фіксують, аналізують почуття, слова в спеціальних зошитах. Крім того, жінки діляться одна з одною власними історіями, часто схожими між собою.

«Як знайти опору для себе, партнера і для нас», – одна з тем на групах підтримки. Жінки вчаться плекати стосунок, турбуватись про себе та партнера, будувати нові місточки у відносинах, говорити відверто з коханим, де кожен може говорити про свої потреби й почуття, може бути почутим і не ризикує стосунком. Адже кожен з пари зараз перебуває на різних етапах стосунків. Реакція і поведінка партнера дуже часто може йти всупереч емоційним потребам й очікуванням. Тому жінок вчили не вимагати від коханого більше ніж він може дати у цих обставинах.

Як пояснюють ведучі-психологи, також важливо аби партнери не вдавались у розмовах до деструктивного циклу взаємних образ, цькувань, нагадувань та копирсанні в болючих темах. Навпаки, важливо аналізувати власні почуття, відносини і, як наслідок, дбайливіше поводитись один з одним.

Довго і щасливо. Саме під таким гаслом пройшла одна із завершальних зустрічей жінок, що чекають коханих з війни. Учасниці групи підтримки робили колаж з бажаннями, мріями та поглядом на майбутнє пари. За словами психологинь – ведучих груп, – це дає глибше усвідомлення власних бажань. Учасниці груп підтримки розповідали про цінність власних стосунків, партнера, за що вони кохають його. Кожна ділилась власною історією, планами.

Участь у групі надала кожній можливість прокласти надійний місток у майбутнє зі своїм партнером, зміцнити пару і разом прямувати до спільної мети.

Програма «5 кроків резильєнтності. Для тих, хто чекає» впроваджується в рамках проєкту «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародний фонд «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».