Формування безбар’єрного простору в Україні є нагальною потребою

Що таке інклюзивна культура та інклюзивна поведінка

Про те, що під час війни вже необхідно працювати над питаннями реабілітації як військових, так і цивільних, які дістають інвалідність унаслідок бойових дій, говорили автори проєкту «Інклюзивне суспільство в Україні. Довідник практичних рекомендацій».

Цей проєкт було розроблено і втілено благодійною організацією «Центр реадаптації та реабілітації «ЯРМІЗ» за підтримки European Union in Ukraine та Міжнародного фонду «Відродження».

Як розповіла координаторка проєкту, заступник директора «Ярміз» Світлана Бойко, «проєкт націлений на формування інклюзивної культури та інклюзивної поведінки суспільства в Україні. Нашою командою було розроблено дві книги, а також серію відеороликів із практичними та дієвими порадами, як себе поводити людям, що дістали інвалідність, та членам їхніх родин. Більшість розділів створено експертами, які пройшли свій власний шлях реабілітації, тож довідник сповнений дієвих порад».

Багато хто з учасників бойових дій зазнали поранень, контузій, травм і потребують підтримки, адже мають навчитися жити з порушеннями здоров’я в новому статусі набутої інвалідності. Разом із членами їхніх родин щонайменше 5 мільйонів українців стикнуться з проблемами інклюзії в суспільстві.

Згідно з проведеним Центром «Ярміз» за підтримки Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні соціологічним дослідженням, серед проблем ветерани війни на другому місці після психологічних проблем (24,4%) вказували відсутність гідного ставлення з боку суспільства (24,0%); наступною проблемою була втрата здоров’я (20,9%) через поранення, що стало на заваді до повноцінного повернення в мирне життя; у 10,1% опитаних погіршились стосунки з сім’єю, з родичами.

Що таке інклюзивна культура та інклюзивна поведінка?

Інклюзивне суспільство – це насамперед суспільство, в якому створені найкращі умови для соціальної адаптації людей з інвалідністю внаслідок війни як військових, так і цивільних, забезпечені запобіжники їхній можливій ізоляції.

Як розповіла Наталія Калмикова, виконавча директорка «Українського ветеранського фонду», «наше суспільство незабаром зустрінеться з великою проблемою – адаптацією ветеранів війни, які дістали інвалідність. Крім того, вже є багато цивільних людей, дітей, які стали інвалідами внаслідок російської агресії. Ми вже можемо сказати, що рахунок піде на тисячі осіб».

До вразливих груп належить і велика кількість цивільних людей, які дістали інвалідність унаслідок війни. Заходи стосовно соціальної адаптації та соціально-середовищної орієнтації для людей з інвалідністю мають бути серед заходів із відновлення країни як на місцевому, так і загальнодержавному рівнях. «План відновлення України» у великому переліку національних програм, на жаль, не передбачає загальнонаціональних проєктів, безпосередньо спрямованих на формування інклюзивної культури в суспільстві, організації безбар’єрних просторів та інтеграції людей з інвалідністю внаслідок війни в нові життєві обставини. У реаліях російсько-української війни, що триває, говорити про Україну як інклюзивну державу потрібно вже нині.

До вразливих груп належить і велика кількість цивільних людей, які дістали інвалідність унаслідок війни. Заходи стосовно соціальної адаптації та соціально-середовищної орієнтації для людей з інвалідністю мають бути серед заходів із відновлення країни як на місцевому, так і загальнодержавному рівнях. «План відновлення України» у великому переліку національних програм, на жаль, не передбачає загальнонаціональних проєктів, безпосередньо спрямованих на формування інклюзивної культури в суспільстві, організації безбар’єрних просторів та інтеграції людей з інвалідністю внаслідок війни в нові життєві обставини.

У реаліях російсько-української війни, що триває, говорити про Україну як інклюзивну державу потрібно вже нині.

МАТЕРІАЛ https://armyinform.com.ua/2022/12/29/formuvannya-bezbaryernogo-prostoru-v-ukrayini-ye-nagalnoyu-potreboyu/