Щоб допомагати, треба самому бути у стані «внутрішнього спокою» – одне з головних правил для всіх і особливо для тих, хто працює з військовими. Саме з цього почався перший блок тренінгу «Роль громад та органів державного управління у розбудові держави, дружньої для людей», в Центрі «Ярміз».
Одна з цілей тренінгу – навчити представників органів місцевого самоврядування, соціальних працівників, викладачів та спеціалістів допомагаючих професій правилам та технікам травмо-інформованої комунікації під час військових дій.
Адже обов’язок кожного члена громади перед захисниками та захисницями – створити атмосферу доброзичливості, піклування, гідних умов для їх реабілітації та реінтеграції та підтримки родин ветеранів.
Ведуча тренінгу Ольга Кухарук – психологиня, співавторка програми «Культурно-психологічна компетентність психолога у супроводі військовослужбовців», ділилася тим, як переживання війни і стресу впливають на спілкування і конфліктність всіх учасників комунікації, на що ми можемо і не можемо впливати у спілкуванні з людьми, що переживають травматичний досвід, правилами ведення розмови з цивільними та військовими в різних емоційних станах, техніками стабілізації та самодопомоги.
«Органи місцевого самоврядування, місцеві підрозділи з питань ветеранської політики, ЦНАПи, підрозділи ПФУ та територіальні громади – це перші фронт-офіси, які зустрічають ветеранів з війни». – Як зауважив Руслан Приходько, директор Департаменту соціального захисту Міністерства у справах ветеранів України: «Кожен співробітник цих структур та помічник ветерана повинні бути професійно підготовленими, обізнаними, щоб зрозуміло і доступно пояснити ветеранам їх права, з’ясувати потреби та в найкоротший термін оформити і надати весь пакет соціальної підтримки».
Цьому був присвячений другий тренінг «Інклюзивність та реінтеграція ветеранів: майбутнє місцевого розвитку» під час якого Тетяна Гончаренко розповідала про різні види взаємодії з громадськими організаціями для реалізації проєктів в інтересах ветеранів та членів їх сімей.
Учасники отримали інструменти та вчились на практиці:
– управлінню проєктами соціального партнерства;
– кроссекторній співпраці на паралелі влада – громадські ініціативи – соціальний бізнес;
– впровадженню моніторингових інструментів;
– стратегічному, операційному плануванню;
– створенню фандрейзингової стратегії для соціально значущих проєктів;
– співпраці органів державної влади та ветеранських громадських організацій.
«Інклюзивне місто майбутнього: реабілітація ветеранів через ефективне партнерство». Під час цього блоку, учасники не тільки розглядали приклади грантових заявок на фінансування, але й спільно напрацювали чорнові варіанти 5-ти проєктів для захисників та членів їх родин.
Разом з тим учасники тренінгу проаналізували моделі співпраці з громадськими організаціями та механізми взаємодії. Говорили про мотивацію бізнесу у підтримці подібних проєктів і про те, як бізнес напряму може підтримувати ветеранські спільноти. Наприклад – сприяти працевлаштуванню або розвитку ветеранського бізнесу.
Серія тренінгів відбулася в рамках проєкту «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».