Як адаптуватися родині до втрати зору близької людини

Автор: Олеся Перепеченко тифлопедагог, реабілітолог. Виконавчий директор ГС “Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору “Сучасний погляд”.

 

У часи воєнних дій, постійних обстрілів та руйнувань ніхто не може бути впевнений у своїй безпеці та ніхто не застрахований від того, що в його родині може з’явитися людина з втратою зору. Ця ситуація негативно впливає на мікроклімат у родині, ваш психологічний стан, взаєморозуміння та комунікацію. Члени родини, як правило, починають проявляти гіперопіку, а незряча людина – нервувати та висловлювати агресію. У такій ситуації особливо важливо допомогти обом сторонам швидше пристосуватися до життя в нових умовах. І тут постає питання: як адаптуватися родині до втрати зору близької людини? Хто і де може з цим допомогти?

Втрата зору в дорослому віці є складним явищем, яке змінює звичне життя людини та її сім’ї. У книжці «Інклюзивне суспільство в Україні. Довідник практичних рекомендацій», створеній за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні та Міжнародного фонду «Відродження», ви можете знайти таку корисну інформацію: від психологічних аспектів втрати зору в дорослому віці до адаптації родини та реабілітації незрячої людини, а також про організацію простору, столовий етикет, навички самообслуговування і про незалежне життя. Ви ознайомитеся з важливими й практичними порадами від фахівців, які живуть з втратою зору багато років.

Може здатися, що вам треба поставити крапку на власному житті й присвятити його незрячій людині, виправдовуючи себе й начебто нівелюючи свою провину. Та ви ні в чому не винні, і вам не треба робити з себе прислугу. Навчіться повноцінно, якісно й весело жити разом: ходіть у театр, кіно, на концерти чи футбол і займайтеся разом усім, чим вам цікаво. Хочете підкорити Говерлу – вперед! Хочете сплав на байдарках чи вирушити у мандрівку з наметами? Не бачимо ніяких перешкод. Адаптація незрячого до світу та способу життя зрячих можлива лише тоді, коли між ними є розуміння та допомога з боку других, яка сприяє розвитку самостійності та свободи.

 

Що ж треба зробити, щоб комфортно жити з незрячою людиною?

Вам, рідним і близьким, потрібно максимально знизити свою гіперопіку незрячої людини – краще допомогти їй проявити себе та стати самостійною! Ми усвідомлюємо, що ця елементарна порада є складною у застосуванні, але запевняємо, що її виконання зумовить повноцінність вашого життя.

 

Звичайно необхідно облаштувати спільний побут, з чим вам також допоможе наш Довідник. У ньому доступно і просто розписані рекомендації, як облаштувати житло, яких правил треба дотримуватися і чого категорично не можна робити. Щоб незрячий почувався у квартирі вільно, треба завести певний порядок і ніколи не порушувати його. Ці на перший погляд прості поради допоможуть вам уникнути непорозумінь. Звісно, було б дуже добре, якби існував центр реадаптації, в який би можна було постійно звертатися з питаннями та отримувати відповіді. Створення комплексних тренувальних центрів з відповідною матеріально-технічною базою, у яких людину, яка отримала інвалідність, будуть навчати необхідних навичок досвідчені фізіотерапевти й ерготерапевти, ще попереду. Сьогодні є декілька громадських організацій, на базі яких надають психологічну підтримку людям, що втратили зір, та їхнім близьким. Також існують центри комплексної реабілітації, в яких можуть надавати деякі послуги з відновлення. Тож, першим путівником у цих питаннях для вас стане наш Довідник та знайомство з нашими експертами.

Сучасні технології стали великими помічниками у житті незрячих людей. Найпершим помічником для людини з втратою зору є біла тростина – вона допомагає в орієнтуванні та мобільності. Хоча цей пристрій не можна назвати сучасним, зараз існує широкий спектр матеріалів, з яких їх виробляють, а різні варіанти кінців значно полегшують рух. Також допомагають у побуті програми екранного доступу на комп’ютері та функція озвучення у різних застосунках на смартфоні. На кухні ж стане у пригоді таке різне приладдя, як індикатор рівня рідини, який подасть звук, коли вода підніметься до краю кухля, різноманітні дозатори, ножі, маркувальні пристрої, озвучена побутова техніка та прилади, які запускаються через застосунок на смартфоні. Контролювати за вашим здоров’ям стане легше з озвученими термометрами, тонометрами, глюкометрами тощо. Також є безліч розваг, як шашки, шахи, доміно, карти, спеціальний настільний теніс та багато іншого.

Обов’язково перегляньте відеоролики https://youtube.com/@yarmizcenter449 та прочитайте усі розділи, і «Довідник практичних рекомендацій» стане вашою настільною книжкою та помічником у вашому житті й у житті ваших рідних.

Завантажити Довідник практичних рекомендацій: https://drive.google.com/drive/folders/1hIvuN969KGUwgvv0UYFpkOA55v1izB7l?fbclid=IwAR1VVvLpHhWJfh28w9bBTK885uBtShC34_iSWnATJZFk3OBHWelp_ynq-k8